آموزش

ساخت سیستم وبلاگدهی با وردپرس

اگر قصد راه اندازی یک سیستم وبلاگدهی قدرتمند و ساده هستید پیشنهاد می کنیم از سیستم شبکه وردپرس یا چندکاربره وردپرس(wordpress MU) استفاده نمایید. در وردپرس امکان شبکه کردن از نسخه ۳ به بعد اضافه شد که با استفاده از آن می توانید در یک سایت به مدیریت چندین سایت یا وبلاگهای مختلف در کنار هم بپردازید.

اسکریپتهای مختلفی نیز برای ایجاد سیستم وبلاگدهی درون اینترنت وجود دارند که نمونه ی آنرا در قسمت اسکریپت وبلاگدهی سایت می توانید مشاهده نمایید ولی قدرت و بی نقص بدون وردپرس شبکه آنرا تبدیل به یکی از بهترین گزینه ها برای راه اندازی این نوع سیستم ها نموده است.

برای نصب سیستم وردپرس به عنوان سیستم وبلاگدهی در سایت خود کافیست همان مراحل آسان نصب وردپرس را که شامل:

  • ساخت پایگاه داده توسط پنل مدیریت هاستتان(مثال:سی پنل یا دایرکت ادمین)
  • آپلود فایل های وردپرس در روت(root) هاست
  • تنظیم فایل wp-config.php که خود شامل :
  1. نوشتن نام پایگاه داده
  2. نام کاربری پایگاه داده
  3. رمز عبور

می باشد انجام دهید و سپس مراحل ساده ای را که در این آموزش ذکر میگردد انجام دهید.

فعالسازی قابلیت شبکه در وردپرس

بعد از نصب و اجرای سیستم وردپرس در هاست خود کافی است قابلیت شبکه را فعال سازی کنید تا سایت وردپرسی شما توانایی ایجاد چند سایت یا وبلاگ مختلف را در خود بدست آورد. برای این کار باید فایل wp-config.php وردپرس را باز کنید و کد زیر را در انتهای فایل کپی نمایید.

حال به محیط مدیریت سایت وردپرس خود وارد شده و از منوی ابزارها گزینه شبکه را (این گزینه بعد از قرار دادن کد بالا درون فایل wp-config.php اضافه میگردد) انتخاب کنید. در این صفحه نحوه آدرس بندی وبلاگ های سایت شما پرسیده خواهد شد باید از بین دو حالت زیر یکی را انتخاب نمایید:

۱٫ Sub-domains : در این حالت مانند اکثر سرویس های وبلاگ نویسی به وبلاگ کاربران شما در هنگام عضویت یک آدرس مانند yourblog.wpthm.ir داده می شود و از آن به بعد با مراجعه به آن آدرس کاربران می توانند وبلاگ مورد نظر را خود را مشاهده نمایند.

۲٫ Sub-directories : در این حالت وبلاگ کاربران مانند یک شاخه در سایت شما قابل دسترس خواهد بود مانند wpthm.ir/yourblog  و بقیه صفحات و نوشته های اعضای سایت شما نیز به همین صورت آدرس دهی خواهند شد.

پیشنهاد می شود حدالامکان از حالت اول (استفاده از زیر دامنه ( Sub-domains )) برای آدرس دهی وبلاگ کاربران سایت خود استفاده کنید زیرا این حالت از لحاظ سئو و بهینه سازی آدرس ها برای موتورهای جستجوگر بسیار مناسب تر می باشد و همچنین ظاهر مدرن تری را به سرویس وبلاگ دهی شما می بخشد و تقریبا ۹۹ درصد سایت های وبلاگدهی نیز ازین حالت استفاده می کنند.

وبلاگدهی با وردپرس

وبلاگدهی با وردپرس

اگر حالت اول آدرس دهی را انتخاب کنید نیاز به تنظیمات خاصی ندارید اما اگر میخواهید از حالت دوم آدرس دهی، یعنی ساب دامین تحت دامنه ی اصلی استفاده کنید لازم است که هاست خود را برای استفاده از این روش آماده کنید. در صورتی که از cPanel استفاده میکنید میتوانید این کار را به شکل زیر انجام دهید :

۱ – وارد کنترل پنل خود شوید و به بخش subdomain ها بروید.
۲ – مانند شکل زیر یک سابدامین با نام * برای خودتان ایجاد نمایید.

وردپرس شبکه

وردپرس شبکه

بعد از انجام تنظیمات بالا بر روی دکمه نصب در پایین صفحه کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به شبکه وردپرس بر روی سایت شما اعمال شود. بعد از این مرحله چند خط کد را به شما نمایش می دهد که آن ها را باید درون فایلهای wp-config.php و .htaccess سایت خود کپی کنید. هردوی این فایلها درون پوشه اصلی هاست یا به اصطلاح روت هاست وجود دارند ولی قاعدتاً فایل .htaccess درون اکثر هاست ها بصورت مخفی می باشد که باید آنرا از حالت hidden خارج نمایید. برای این کار باید در قسمت فایل منیجر هاست خود در قسمت تنظیمات گزینه show hidden files را کلیک نمایید تا بتوانید فایل .htaccess را مشاهده و ویرایش نمایید.

در پایان، یک بار از بخش مدیریت وردپرس خارج شده و دوباره وارد شوید (در صورت وجود، کش خود را نیز پاک کنید) . اکنون وردپرس شبکه شما فعال شده است.

اجازه ثبت نام و ایجاد سایت برای سایر کاربران

برای اینکه به سایر کاربران اجازه ثبت نام و راه اندازی سایت بدهید ابتدا باید با داشبورد مدیر شبکه مراجعه کنید. سپس از منوی تنظیمات به زیر منوی تنظیمات شبکه مراجعه کرده و در بخش ثبت نام کاربران، تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید.

وبلاگدهی با وردپرس

وبلاگدهی با وردپرس

 

سایر تنظیمات شبکه نیز در همین قسمت قابل تنظیم هستند. در آخر ذخیره تنظیمات فراموش نشود.

وردپرس شبکه دارای امکانات زیادی می باشد که آموزش کامل آن در این مبحث نمی گنجد . امید است این آموزش برای شما دوستداران وردپرس مفید واقع شده باشد.

 

2 نظر

نظر بدهید

*

code